איך לבחור מוסד לימודים?

איך לבחור מוסד לימודים?

בחירה נכונה של מוסד לימודים יכולה להשפיע באופן ישיר על הציונים, על הקריירה וגם על ההנאה. השאלה היא כיצד מקבלים את ההחלטה המתאימה ולאיזה שיקולים צריך להתייחס. בנוסף, רצוי להביא בחשבון את ההבדלים בין המוסדות שנמצאים תחת פיקוח של המועצה להשכלה גבוהה.

מאפיינים של מוסדות השכלה

ההבדל העיקרי הוא בין אוניברסיטאות, מכללות פרטיות ומוסדות שלא נמצאות תחת פיקוח של המועצה להשכלה גבוהה. אוניברסיטאות גובות שכר לימוד נמוך יחסית שנמצא תחת פיקוח, אך הן מעמידות תנאי קבלה מחמירים עבור תחומים מבוקשים. לעומת זאת, מכללות פרטיות נוטות להיות גמישות יותר בתנאי הקבלה אך עלות הלימודים עשויה להגיע לעשרות אלפי שקלים בשנה. לבסוף, מכללות שלא בפיקוח של המועצה להשכלה גבוהה זמינות וזולות, אך התעודה שהן נותנות לא מוכרת על ידי כל המעסיקים במשק.

טיפים להשוואה בין מוסדות

אחרי שמבצעים סינון גס בין אוניברסיטאות, מכללות פרטיות ומוסדות שלא נמצאות תחת פיקוח של המועצה להשכלה גבוהה, ניתן להיכנס לעובי הקורה ולהשוות בין מוסדות לפי הפרמטרים הבאים:

א. כמות סטודנטים – רצוי להתייחס לכמות הסטודנטים בכל מוסד. מספר הסטודנטים ישפיע על ההרגשה בשיעורים ועל היכולת של המרצה להעניק לתלמידים יחס אישי.

ב. מיקום גיאוגרפי – יש להתייחס למיקום הגיאוגרפי של המוסדות השונים על מנת לקבל החלטה מושכלת ומבוססת. כדאי שהמוסד הנבחר יהיה מספיק קרוב למקום המגורים של הסטודנט, אך מצד שני שהוא גם יציע מקומות עבודה וחיי חברה.

ג. המלצות – אי אפשר לבחור מוסד לימודים בלי לקבל המלצות. את ההמלצות חשוב לקבל מאנשים אמינים כמו חברים, קרובים ובני משפחה. במידה ולא מוצאים מישהו שניתן לסמוך עליו בכל הנוגע למתן המלצות, אפשר להרחיב את החיפוש בעזרת אתרי האינטרנט, הרשתות החברתיות והפורומים המקצועיים.

אין תחליף לתחושת ביטחון

לבסוף, רוב הסטודנטים בוחרים מוסד לימודים לפי תחושת בטן. הם מגיעים לימים פתוחים שנערכים במוסדות השונים ברחבי הארץ ובודקים באיזה מוסד הם מרגישים הכי בטוחים. זו שיטה מעולה לבחור מוסד השכלה גבוהה, אך רצוי לשלב אותה עם שאר הטיפים.

דילוג לתוכן