כשהישראלי הממוצע חושב על קריירה בתחום החשמל הוא מיד חושב על הנדסת חשמל, אך למעשה הביקוש לחשמלאים מוסמכים גדול מאוד.. הנה כמה פרטים על קריירה כחשמלאי, שאולי תאיר לכם את הדרך ותענה על כמה שאלות חשובות.

בחשמל עובדים רק עם רישיון

תחום החשמל הוא תחום נהדר ומתגמל אך גם תחום מסוכן מאוד. אי אפשר להתעסק בתחום בלי תעודת הסמכה ולמעשה את הרישיון יש לחדש בכל שנה. יש כמה סוגי רישיונות כאשר החשמלאים מתחלקים לפי סוגים, אפשר לומר היררכיה, כזו שכל דרגה גבוהה יכולה לעשות את כל מה שהנמוכה יותר מוסמכת לבצע. משרד הכלכלה הוא הגוף היחיד שיכול להעניק את התעודות הללו. אלו דרגות קיימות?

דרגות החשמלאים וההבדלים ביניהם

• חשמלאי מוסמך רק נשמע כמו עניין ברור אך הוא לא באמת כזה, שכן ההסמכה היא לא רק עניין של סיום לימודים מתאימים אלא גם עבודה בפועל במשך שנה לפחות בתור חשמלאי.

• חשמלאי עוזר הוא עוד מושג מוכר כאשר הוא מדבר על חשמלאי שמתעסקים עם מתחים נמוכים יותר.

• חשמלאי מעשי היא הסמכה אחת נמוכה יותר מאשר חשמלאי מוסמך והוא למעשה נמצא עוד בשלבי למידה. ההבדל בין חשמלאי מוסמך למעשי הוא שחשמלאי ראשי יכול לטפל במתקני חשמל של שלוש פזות כפול 80 אמפר, קרי 240 אמפר. חשמלאי מעשי יכול לעבוד ללא פיקוח רק עד דרגה של פאזה אחת של 40 אמפר.

• חשמלאי ראשי היא הסמכה שמקבלים אחרי קורס ייעודי ולאחר מכן ניתן להתעסק עם מתחים גבוהים יותר של 250 אמפר של 3 פאזות.

• טכנאי חשמל היא הסמכה שמתקבלת גם היא אחרי קורס ייעודי כאשר ניתן רישיון לעבודה של 400 אמפר של 3 פאזות. כמו כן משרד הכלכלה מעניק רישיון של חשמלאי מעשי בלי צורך בוותק כלשהו. משלב זה ניתן להמשיך לרמה של בודק חשמל מסוג 1.

• הנדסאי חשמל נמצא בדרגה בכירה יותר והוא יכול לטפל במתחים שמעל 400 אמפר על 3 פאזות, למעשה עד 630 אמפר. כלומר, יכול לתפעל מפעלים גדולים וכן הלאה.

• מהנדס חשמל יכול לעבוד על כל מבנה שהוא ולא משנה במה מדובר, כל מקום שזורם בו חשמל. זוהי הדרגה הבכירה ביותר, כיאה לתואר קשה מאוד שנמשך 4 שנים לכל הפחות, ובפועל נמשך 5 שנים עם השלמות קורסים.

• בודק חשמל היא אחת ההיררכיות הבכירות ביותר ומקבלים את ההסמכה רק אחרי שעוברים קורס מתאים שלא יהיה קצר. זוהי הסמכה שיכולים לקבל כולם, מטכנאי חשמל ועד מהנדס חשמל. גם לבודק חשמל יש סוגים, 1 עד 3, כאשר הרישיון קשה מאוד להשגה ותנאי הקבלה משתנים בהתאם למקצוע שכבר קיים לאותו תלמיד וגם הוותק שלו משפיע.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן