לימודי בוקר או ערב? יתרונות מול חסרונות

לימודי בוקר או ערב

לימודי בוקר או ערב

השעה שבה לומדים משפיעה על הציונים, על שביעות הרצון ועל הסיפוק לא פחות מאשר התחום שאותו בוחרים. כתוצאה מכך, יש הבדל משמעות בין לימודים בשעות הבוקר לבין שעות אחר הצהריים או הערב. הבעיה היא שרוב הסטודנטים לא מביאים בחשבון את ההבדלים האלה ולכן הם מגלים מאוחר מדי שהם עשו טעות. הפתרון כמו תמיד הוא לערוך השוואה בין האפשרויות, להתייעץ עם אנשי מקצוע ולא לפחד לעשות שינויים גם אחרי שהשנה כבר התחילה.

יתרונות של לימודי בוקר

יש כמה יתרונות בולטים שעליהם ניתן להצביע בכל הנוגע ללימודים בשעות הבוקר. ראשית, אלו שעות שבהן המוח מרוכז יותר וניתן להפיק ממנו מקסימום תועלת. שנית, ברוב המוסדות שנמצאים תחת פיקוח של המועצה להשכלה גבוהה מציעים מסלולים מגוונים יותר בשעות הבוקר מאשר אחר הצהריים או בערב. בנוסף, לימודי בוקר מייצרים שגרה שבעזרתה ניתן לנצל לפחות חלק מהיום לחזרה על החומר והכנה למבחנים ועבודות.

פרמטרים להשוואה בין המסלולים

יש גם חסרונות שאותם ניתן לזהות בלימודי בוקר או ערב. הנה כמה מהם בהקשר של כל מסלול:

א. עלויות – המחיר של לימודי ערב לרוב גבוה יותר מאשר המחיר של מסלולי בוקר. הסיבה לכך היא שקשה יותר למצוא מרצים לשעות הערב מאשר לשעות הבוקר, ואת ההפרש סופגים הסטודנטים.

ב. זמן פנוי – מי שבוחר ללמוד בערב צריך לקחת בחשבון שלא יהיה לו זמן פנוי. זה קורה כי בשעות הבוקר רובנו מעדיפים לעבוד, בעוד את הערב אנו מקדישים למנוחה ובילויים.

ג. היצע – את רוב התחומים ניתן ללמוד רק בבוקר ובחלק מהמוסדות בכלל לא מציעים מסלולי ערב.

היתרונות של לימודי ערב

לבסוף, ללימודי ערב יש יתרונות שאי אפשר להתעלם מהם. אלו מסלולים שמתאימים למי שרוצה לעבוד במשרה מלאה, לפתח את הקריירה ולשמור על קשרים עם שוק העבודה. במקביל, מסלולים מן הסוג הזה קורצים להורים עם ילדים ולבעלי משפחות. כמו כן, יש כאלה שלומדים במסלולי ערב על מנת לשמור על המקצוע הקיים ולבצע הסבה בלי לסכן אותו.

דילוג לתוכן