כל מה שצריך לדעת על מלגות לימודים

מלגות לימודים

מלגות לימודים

בהקשר של השכלה גבוהה כמו תואר ראשון או תארים מתקדמים, מלגה היא סכום כספי שמועבר לסטודנט במטרה לסייע לו לממן את הלימודים. עם זאת, יש סוגים שונים של מלגות וההבדלים ביניהם גדולים מכפי שנהוג לחשוב. בחירה נכונה במלגה מסוימת יכולה לחסוך עבור הסטודנטים הוצאות של עשרות אלפי שקלים בשנה, בעוד חוסר היכרות עם האפשרויות שעל הפרק עלולה לגרור הוצאות מיותרות.

סוגי מלגות

באופן עקרוני ניתן להצביע על מספר סוגים בולטים של מלגות לימודים עבור סטודנטים בישראל או במוסדות אחרים ברחבי העולם:

א. מלגות מטעם המוסד – המלגה הנפוצה ביותר היא זו שניתנת על ידי מוסד הלימודים. בין אם מדובר באוניברסיטה, מכללה או כל מוסד אחר שמוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, היתרון של מלגות מן הסוג הזה בא לידי ביטוי בנוחות. אפשר להשתמש במלגה על מנת לממן את כל התואר או חלק משנות החובה בלבד.

ב. מלגות מטעם גופים חיצוניים – יש גם המון גופים פרטיים שמעניקים מלגות. המלגות יכולות להינתן על בסיס מודל של הצטיינות, לפי עמידה בקריטריונים מסוימים שקשורים למעמד סוציו-אקונומי, בעקבות שירות צבאי בצה"ל וכן הלאה. הדבר החשוב הוא לבדוק מראש את סוג המלגה וליצור קשר עם נציגי הגוף החיצוני על מנת להגיש בזמן את הבקשות.

ג. מלגות מטעם העיריות – בישראל יש עיריות שמעניקות מלגות עבור סטודנטים שבוחרים להישאר במקום המגורים שלהם. זה נפוץ בעיקר בפריפריה ומטרת המלגות הללו היא למנוע אובדן סטודנטים לטובת תל אביב, גוש דן והמרכז, אך התועלת שלהם לא פחות גבוהה מכל שאר האפשרויות.

כיצד יודעים איזו מלגה לבחור?

הכי פשוט לבחור מלגה לפי הרקע האישי. רצוי להשתמש באתרי האינטרנט על מנת לסנן בין אפשרויות, לערב יועצי לימודים ולשאול גם בני משפחה או סטודנטים שכבר סיימו את ההכשרה שלהם. במקביל, מומלץ לעקוב אחר פרסומים באמצעי התקשורת. כך ניתן להיחשף למלגות שניתנות בעבור התנדבות, כמו למשל במסגרת עבודה עם נוער בסיכון, התנדבות במרכזי יום לקשיש, סיעוד בבתי חולים ועוד.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן